Běžecká zranění a jak je léčit – část 1.

Zraněný běžec jednou navštívil sportovního lékaře, který mu řekl, že jeho bolest byla způsobena biomechanickými problémy při držení těla při běhu. Podiatr mu doporučil ortopedické pomůcky, konkrétně speciální nápravné vložky do bot navržené tak, aby bojovaly proti vadnému držení těla. O šest měsíců později byl tento běžec opět v ordinaci a znovu zraněný.

,,Myslel jsem, že jste říkal, že když budu nosit ortotika, už nikdy nebudu zraněný,“ řekl běžec.

,,To jsem nikdy neřekl, “ odvětil lékař. ,,Ale jak je možné, že jsem si myslel, že jste to řekl?“

,,Protože jste běžec, “ odpověděl lékař. ,,A většina běžců jsou šílenci.

Běžci nejsou doopravdy šílení, ale když se zraní, zejména pokud to znamená na nějakou dobu se vzdát běhání, nejsme zrovna ti nejtrpělivější pacienti na světě.

Jak tedy předcházet zranění

Úplně nejlepším způsobem, jak se vypořádat se zraněními vyplývajícími z běhání, je pochopitelně na prvním místě snaha co největšímu počtu takových zranění úplně předejít. Ovšem šance, že vás během 20 či 30 let trvající běžecké kariéry nepotká ani jedno zranění, které by vás na týden či dva vyřadilo z tréninku, je téměř nulová.

Pravděpodobnost zranění nicméně výrazně snížíte, pokud se budete řídit následujícími radami:

 • Buďte vždy dobře hydratovaní. Svaly v dobře hydratovaném těle jsou méně náchylné ke křečím a namožení.
 • Až v jedněch botách naběháte asi 500 až 1000 kilometrů, kupte si nové.
 • Neběhejte v super lehkých závodních botách (pod 200 gramů), které nabízejí minimální oporu, zejména pokud máte tvrdý došlap. Zvažte jako variantu lehkou sportovní obuv s hmotností 250-300 gramů, u níž je poskytovaná lepší opora.
 • Neběhejte v basketbalových či tenisových botách a neberte si na palubovku běžecké boty.
 • Běhejte co nejvíce po měkkém povrchu.
 • Vyvarujte se běhání po silnicích, které mají výrazně střechovitý sklon. Nerovnoměrný povrch může vést k výskytu různých bolestivých stavů.
 • Pláž je skvělé místo na čtení knížky či radovánky s dětmi, ale špatné místo na běhání. Pokud si opravdu nemůžete pomoci, nejděte si nejrovnější pás a pravidelně střídejte směr.
 • Doplňte své běhání tréninkem pružnosti a posilováním.
 • Nezkoušejte zranění přeběhat. Pokud budete malá zranění ignorovat, nejspíš se časem zhorší.
 • Nikdy se nezapomínejte na začátku rozehřát volným během a na konci volně vyklusat. Tyto snadné aktivity vám pomohou snížit obsah kyseliny mléčné ve vašem organismu, takže vaše nohy budou druhý den před během hezky uvolněné.
 • Laktát (sůl kyseliny mléčné) je odpadní produkt těžce pracujících svalů. Právě kvůli akumulaci laktátu v krvi se po náročném tréninku cítíte unaveni, zejména pokud najednou zvýšíte intenzitu  nebo délku tréninků. Při vytrvalostním tréninku se vaše tělo naučí účinněji odstraňovat kyselinu mléčnou z krve.
 • Při tvorbě ročního tréninkového plánu počítejte i s obdobím odpočinku. Běžci potřebují období se sníženou tréninkovou zátěží, křížový trénink, nebo dokonce úplný odpočinek od běhání.

Trénujte, ale nepřepínejte se

Jen málokterá moudrá rada v oblasti sportu je tak užitečná jako: ,,Trénujte, ale nepřepínejte se.“ Pravda ovšem je, že běžci jsou obvykle mnohem lepší v rozhlašování než dodržování tohoto doporučení.

Příliš mnoho, příliš brzo

Sportovní lékaři obeznámení s běžeckými zraněními se domnívají, že běžci obvykle utrpí úraz, když toho dělají příliš mnoho příliš brzo. Rychlá zvýšení kilometráže nebo intenzity tréninku mohou běžce uvrhnout do zóny nebezpečí. Tak vznikají zranění z přetížení. Dobrá zpráva je, že většina běžeckých zranění postihuje měkké tkáně, což znamená že se jedná většinou o natažené svaly, které se na rozdíl od zlomenin hojí poměrně rychle.

Než se budeme zabývat nejrozmanitějšími druhy běžeckých zranění, uvedu pár tipů, jak je léčit.

Vyzkoušejte RICE

R – jako test neboli odpočinek: Vezměte si oddychový čas! Žádný nadšený běžec nemá rád prostoje, ale když se budete snažit zatnout zuby a trénovat, i při lehkém zranění to může přinejmenším zbrzdit léčebný proces. V tom horším případě se z menšího zranění může stát něco vážnějšího.

I jako ICE neboli ledování: Při prvním píchnutí nebo náznaku bolesti si dejte na postižené místo chladivý obklad. Pouhých 15 či 20 minut ledování může omezit zánět.

C jako compression neboli komprese či stlačení: Pokud se jedná o podkolenní šlachu či čtyřhlavý sval stehenní, uděláte nejlépe, když si balíček s ledem k noze připevníte elastickým obinadlem. Stlačení pomáhá zmírnit otok.

E jako elevation neboli zdvižení či polohování: Pokud je to možné, zdvihněte postiženou oblast nad úroveň srdce. Natáhněte se na gauč a nohu si podložte.

RICE je ideální pomoc pro běžce v případě zranění. Je to rychlý a levný způsob první pomoci. Pokud se však ani po 48-72 hodinách od aplikace RICE nezačne zranění zlepšovat, nebo se dokonce zhorší, potom vyhledejte lékaře.

Kromě kroků souhrnně označovaných jako RICE mohou bolest zmírnit i protizánětlivé léky. Dodržujte však doporučené dávkování. Bolest funguje jako obranný a varovný mechanismus a jeho dlouhodobé vypnutí není moudré.

Komentáře